Հայաստանում Ամերիկայի Առևտրի Պալատը Աջակցում է Հայաստանում Պատասխանատու Բիզնեսին
Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը (ՀԱԱՊ) ամենամեծ բիզնես կազմակերպությունն է տարբեր ոլորտներից ավելի քան 120 անդամ ընկերություներով: ՀԱԱՊ-ը գործում է 2000 թվականից՝ որպես անկախ և ինքնաֆինանսավորվող կազմակերպություն: ՀԱԱՊ-ը պատիվ ունի աշխատել ԱՄՆ դեսպանության հետ, որը նույնպես հանդիսանում է վերջինիս տնօրենների խորհրդի անդամ: Լոբբիստական գործունեության միջոցով ՀԱԱՊ-ը տարբեր ոլորտներում ներկայացնում և պաշտպանում է իր անդամ կազմակերպությունների շահերը Հայաստանի կառավարությանը, միջազգային կազմակերպություններին և ավելի լայն բիզնես շրջանակներին: Կայուն զարգացող բիզնեսները, որոնք սերտորեն առնչվում են առողջ տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական համակարգերի հետ, կարող են ստեղծել կայուն տնտեսական արժեք և լուրջ ներդրում ունենալ առողջ էկոհամակարգերի և ամուր համայնքների ստեղծման մեջ:
Այս առումով ՀԱԱՊ-ը հավատարիմ է տնտեսության տարբեր ոլորտները ներկայացնող իր բոլոր անդամ կազմակերպությունների համար առողջ բիզնես և ներդրումային միջավայրի ապահովումն աջակցելու առաքելությանը: Հայաստանի անդամակցությունը Արդյունահանող Ճյուղերի Թափանցիկության Նախաձեռնությանը, որին ՀԱԱՊ-ը աջակցել է, արդեն իսկ հնարավորություն է ընձեռում ոլորտում թափանիցկության և հաշվետվողականության համար: Այդուհանդերձ, ոլորտում առկա բազմաթիվ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է ավելին: ՀԱԱՊ-ը կիսում է Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում համարժեք բնապահպանական կառավարման չափանիշների բացակայութան մտահոգությունը, միաժամանկ վստահ լինելով, որ վերջին տասնամյակներում ոլորտն աշխարհում լրջորեն անդրադարձել է հանքարդյունաբերությունում բնապահպանական և սոցիալական կառավարման խնդիրներին, առաջարկելով մի շարք ինստիտուցիոնալ լուծումներ: Այս առումով ՀԱԱՊ-ը վստահ է, որ պատասխանատու հանքարդյունաբերության միջազգային չափորոշիչները, օրինակ՝ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) կատարողականի չափանիշները, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) կատարողականի պահանջները, հանքարդյունաբերության և մետաղների միջազգային խորհուրդի (ICMM) ստանդարտները և մի շարք այլ ռազմավարական պահանջներ կարող են կիրառվել նաև Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում:
Այս քայլով Հայաստանում զգալիորեն կբարձրանա պատասխանատվության նշաձողը ոլորտում: ՀԱԱՊ-ի անդամ կազմակերպությունները, ինչպես օրինակ Լիդիան Արմենիան Ամուլսարի ծրագրում, արդեն իսկ որպես նշաձող հետևում է այս չափանիշներին և սա կարող է օրինակ դառնալ ոլորտում հավասար չափանիշների կիրառման համար: Որպես բիզնեսում հավասար պայմանների և արդար մրցակցության աջակից՝ ՀԱԱՊ-ը վստահ է, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում բարեփոխումները պետք է համապատասխանեն միջազգային չափանիշներին, որը հնարավորություն կստեղծի ավելի կայուն և թափանցիկ հանքարդյունաբերության կազմակերպման համար՝ ի նպաստ մեր երկրի:

The American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) is the leading business association in the country with around 120 members from all business segments and is a totally independent and self-financed business organization. AmCham has been operating in Armenia continuously since 2000. AmCham is honored to work closely with the American Embassy in Armenia, and to have it as an ex-officio member of the Board of Directors. Through advocacy efforts in various areas, including but not limited to tax legislation and customs administration, AmCham represents its members' business interests in Armenia to the Armenian government, international organizations, and to the wider business community. Sustainable businesses that are closely connected to healthy economic, social and environmental systems can create economic value and contribute to healthy ecosystems and strong communities.
With this in mind, AmCham is committed to promote healthy business and investment environment in Armenia for all the sectors of economy its members represent. Armenia’s participation in the Extractive Industries Transparency Initiative of which AmCham has been vocally supportive, is already offering a prospect for more transparency and accountability in the sector. However, there is more to be done to address multiple issues in the referred industry. To this respect, AmCham supports the concept of responsible business and responsible mining, and welcomes the call of Prime Minister, Mr. Nikol Pashinyan to bring international best practice into the Armenian mining sector, considering its important role that mining industry plays in the economy of Armenia.
Concomitantly, while AmCham shares the concerns on the lack of adequate environmental management standards in the industry in Armenia, it also sees that the the industry globally has rigorously addressed this issue in the last decades, with a number of institutional policies for the environmental and social management in mining. To this extent, AmCham believes that international frameworks for responsible mining such as the IFC Performance Standards, EBRD Performance Requirements, ICMM Standards and a number of other policy requirements can be applied to the Armenian mining sector. This will raise the responsibility bar for the industry in Armenia even higher. Following the example of AmCham member companies, such as Lydian Armenia that has already set the bar to comply with these standards for its Amulsar project and that can be further applied as a good benchmarking opportunity.
As a platform for promotion of level field and fair competition in business, AmCham believes that the reforms in the mining sector in Armenia should comply with international standards which will create an opportunity to build a viable, sustainable and transparent mining industry to the benefit of the country.