Ցիանիդի կիրառումը Ամուլսարում
Ամուլսարում ոսկու կորզումն իրականացվելու է ցիանիդի միջոցով` կույտային տարրալվացման մեթոդով: Չնայած ցիանիդը բարձրտոքսիկ է, սակայն այն վտանգավոր է միայն սխալ օգտագործման կամ կառավարման դեպքում, ինչպես էլեկտրականությունը, պայթուցիկ նյութերը, խիստ դյուրավառ նյութերը, կենցաղում օգտագործվող զանազան միացությունները:
Ցիանիդը ոչ կանցերոգեն է և ոչ էլ կումուլատիվ թույն է. չունի երկարաժամկետ ազդեցություն, քանի որ արագ քայքայվում է (սովորաբար 24 ժամվա ընթացքում) և վտանգավոր է միայն առանց համապատասխան պաշտպանության, անմիջական շփման դեպքում: Ցիանիդ են պարունակում նաև մի շարք ամենօրյա օգտագործման նյութեր` նուշ, կերակրի աղ, ծխախոտի ծուխ, խնձորի կորիզ և այլն: Աշխարհում տարեկան արտադրվում է 1.1 մլն տոննա ցիանիդ, որից միայն 6%-ն է օգտագործվում հանքարդյունաբերության մեջ: Մնացած 94%-ը օգտագործվում է արդյունաբերության այլ ճյուղերում (պլաստմասսայի, սոսնձի, կրակապաշտպան նյութերի, կոսմետիկայի, դեղագործության, սննդի վերամշակման, հավի կերի և այլ արտադրություններում):
Լիդիան Արմենիայի անդամակցությունը Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքին
Լիդիան Արմենիան՝ առաջինը լինելով հայաստանյան հանքարդյունաբերական ընկերությունների մեջ, կամավոր անդամակցել է Ցիանիդի միջազգային կառավարման օրենսգրքին: Օրենսգիրքը միջազգային նախաձեռնություն է, որը սահմանում է իր անդամ կազմակերպությունների համար ցիանիդի տեղափոխման և օգտագործման խիստ  կանոններ և չափանիշեր հատկապես հանքարդյունաբերության ոլորտում: Կազմակերպությունն անկախ աուդիտ է պահանջում իր անդամ կազմակերպություններից, որպեսզի հաստատի, որ հանքարդյունաբերողը հետևում է իր սահմանած պահանջներին: Ամուլսարի ծրագիրը նախաարտադրական սերտիֆիկատ ստացած հինգերորդ ծրագիրն է աշխարհում և առաջին հանքարդյունաբերական ծրագիրը Հայաստանում, որը սերտիֆիկացում է անցել Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի 2016 թվականին կատարված փոփոխություններից հետո, որոնք ներառում են ավելի խիստ աուդիտորական ուղեցույցներ:

At the Amulsar, the gold will be extracted with the use of cyanide by heap leach method. Irrespective of its being highly toxic, cyanide is dangerous only if misused and/or mismanaged, just like electricity, explosives, inflammables, and other compounds used in everyday life.
Cyanide is neither a cancerous nor a cumulative poison, it makes no lasting effect as it decays very rapidly (within a 24 hours’ period) and poses danger only if contacted directly and with no relevant protective means. There is cyanide in some of the products that we use every day, namely in almond, table salt, cigarette smoke, apple seeds, etc. The annual production of cyanide reaches 1.1 mln tons globally, of them just 6% is used in mining. The remaining cyanide is used in other industries, like production of plastic, glue, fire-protective means, cosmetics, and drugs, food processing, etc.
Lydain Armenia was the first mining company in Armenia to voluntarily become signatory to the International Cyanide Management Code. The Code is an international initiative that sets strict rules and standards for its member-companies to transport and use cyanide mostly for mining sector. The organization requires an independent audit for its member companies to certify that the mining company meets the standards and requirements of the Code. Amulsar Project is the fifth project in the world to obtain the pre-production certificate and is the first Project in Armenia to be certified under the 2016 amendment of the International Cyanide Management Code, implying more stringent audit guidelines.