Բնապահպանական կառավարման ծրագրեր
Ջերմուկի ազգային պարկի ստեղծումը ամրագրված է ՀՀ կառավարության 2014թ. ՀՀ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների զարգացման ռազմավարության մեջ: Լիդիան Արմենիան Ամուլսարի ծրագրի կենսաբազմազանության վրա ազդեցությունների փոխհատուցման պարտավորությունների շրջանակներում 2016թ. ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ կնքված փոխըմբռման հուշագրի շրջանակներում ստանձնեց ծրագրի ֆինանսավորումը:
Ծրագրի ընդհանուր տևողությունն է 5 տարի: Ջերկուկի ազգային պարկը, բացի կենսաբազմազանության վրա ազդեցության փոխհատուցումից, կստեղծի աշխատատեղեր, զարկ կտա էկոտուրիզմի և էկոկրթության զարգացմանը տարածաշրջանում: Ծրագիրը ընդհատվեց 2018թ. Ամուլսարի ճանապարհների ապօրինի շրջափակման հետևանքով: Լիդիան Արմենիայի բնականոն գործունեության վերականգնումից հետո ընկերությունը շարունակելու է ծրագրի իրականացումը:
Ամուլսարում Մատնունի ծիրանավոր բուսատեսակի պահպանության և զարգացման ծրագիրը
Ամուլսարում Մատնունի ծիրանավոր (Potentila Porphyrantha) բուսատեսակը հայտնաբերվել է լրացուցիչ հետազոտությունների արդյունքում 2012թ.: Թեև այն գրանցված է եղել ՀՀ կարմիր գրքում, սակայն Ամուլսարը այնտեղ չի նշվել որպես բուսատեսակի աճելավայր: 2015թ. համաձայն ՀՀ կառավարության 2014թ. թիվ 781-N որոշման` Լիդիան Արմենիան ստացավ բուսատեսակի տեղափոխման թույլտվություն, քանի որ բացահանքերը բացելիս բուսատեսակի որոշակի պոպուլյացիա կվնասվեր:
Ամուլսարում Մատնունի ծիրանավոր բուսատեսակի պահպանության և զարգացման ծրագրի շրջանակներում բուսատեսակի պոպուլյացիայի 21%-ը, որը աճում էր Ամուլսարի ապագա բացահանքերի տարածքում, տեղափոխվեց Սևանի բուսաբանական այգի և Ամուլսարի մեկ այլ հատված, իսկ բուսատեսակի մնացած պոպուլյացիան շարունակում է աճել Ամուլսարի տարածքում: Ծրագրի նպատակն է պահպանել և զարգացնել բուսատեսակը և  հանքի փակումից հետո բուսատեսակի պոպուլյացիան ամբողջությամբ վերականգնել Ամուլսարի տարածքում: Այս ծրագիրը Լիդիան Արմենիան իրականացնում է ՀՀ ԳԱԱ բուսաբանության ինստիտուտի և Քեմբրիջի համալսարանի բուսաբանական այգու մասնագետների կողմից: Ծրագրում ընդգրկված են 2 ասպիրանտ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքն է 500 000 ԱՄՆ դոլար:

The establishment of Jermuk National Park is stipulated by the RA Government’s Strategy for development of protected areas in the RA, dated 2014. In 2016, Lydian Armenia signed a Memorandum of Understanding with the RA Nature Protection Ministry and committed to finance the JNP project as a part of its (Lydian Armenia’s) commitments to offset the biodiversity impacts. The term of the Project is 5 years, and the total cost is USD 5,7 mln. Aside from the biodiversity offset, Jermuk National Park will create jobs and will trigger ecotourism and eco-education in the region. The project was suspended in 2018 because of the blockades of the Amulsar-leading roads. The Company plans to restart the project after resuming its operations.
Potentila Porphyrantha plant was discovered at Amulsar as a result of additional research conducted in 2012. Irrespective of its being listed in the Armenian Red book, the Amulsar was not specified as a habitat of this plant species. In 2015, Lydian Armenia was granted the plant relocation permit based on the RA Government’s Resolution No 781-N of 2014 to manage the possible impacts faced by the local population growing at the open-pit area.
Under the Potentila Porphyrantha Project, 21% of the plant’s local population, growing at the area of the Amulsar planned open-pits, was translocated to the Sevan botanical garden and the other side of the Amulsar area, with the remaining part of the population still growing at the Amulsar area. The purpose of the project is to maintain and develop the plant species and after the mine closure to restore the population to the pre-operational level at the Amulsar area. This Project is being implemented by Lydian Armenia in cooperation with the experts of RA NAS Institute of Botany and Cambridge University Botanical Garden. Two post-graduate students are engaged in this Project, the total cost of which is USD 500,000.