Լիդիանի շահագրգիռ կողմերի ներգրավման պլանը` որպես իրազեկման և փոխադարձ կապի արդյունավետ մեխանիզմ
Ամուլսարի ծրագրի շահագրգիռ կողմերի ներգրավման պլանը ներկայացնում է, թե ինչպես են վերջիններս տեղեկացվել և տեղեկացվելու ոսկու արդյունաբերության ընթացքում ազդեցությունների գնահատման գործընթացի և դրա տարբեր փուլերի մասին: Շահագրգիռ կողմերի մտահոգությունների վերաբերյալ արձագանքները ստացվում են տարբեր մեխանիզմների միջոցով, ներառյալ՝ Ամուլսարի տեղեկատվական կենտրոնը:
Շահագրգիռ կողմերի ներգրավման պլանը ներկայացնում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի թիվ I կատարողական ստանդարտում և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի թիվ 1 կատարողական պահանջում նշված շահագրգիռ կողմերի ներգրավման պահանջները:
Գործնականում շահագրգիռ կողմերի ներգրավման պլանը տեղեկացնում է Ընկերության կողմից կիրառվող` համայնքներին և շահագրգիռ կամ ազդակիր կողմերին ներգրավելու մոտեցման վերաբերյալ: Լայն իմաստով Ընկերությունը ձգտում է շահագրգիռ կողմերին իրազեկ պահել Ամուլսարի ծրագրի սոցիալական և բնապահպանական աշխատանքների մասին, աջակցել ներուժի ամրապնդմանը, նպաստել կայուն զարգացմանը, նվազագույնի հասցնել բախումները` կիրառելով գանգատարկման մեխանիզմը, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերից ստանալ արձագանքներ, ներառյալ` հարցեր և մտահոգություններ:

The Stakeholder Engagement Plan (SEP) outlines how stakeholders have been and will be informed and consulted on the impact assessment process and its various stages at Amulsar gold mine. Feedback on stakeholder concerns is received through a variety of mechanisms, including the Amulsar Information Centre.
The Stakeholder Engagement Plan presents the stakeholder engagement requirements specified in the International Finance Corporation’s Performance Standard I and the European Bank for Reconstruction and Development’s Performance Requirement I.
From a practical perspective, the SEP communicates the approaches used by the Company to engage with communities and other interested or affected stakeholders. Broadly, the Company seeks to keep stakeholders informed of social and environmental performance of the project, to support capacity building, to promote sustainable development, to minimize conflict using a grievance mechanism, and to receive feedback from stakeholders, including questions and concerns.