«Լիդիանը» հայտարարում է նոր բարենպաստ դատական ակտի մասին՝ կոչ անելով կառավարությանը վերականգնել «Լիդիանի» օրինական իրավունքները
Տորոնտո, փետրվար 27, 2020 – «Լիդիան Ինթերնյշնլ Լիմիթիդ» ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն 2020թ. փետրվարի 26-ին ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է «Լիդիան Արմենիայի» հայցը և անվավեր է ճանաչել ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի 24.08.2018թ. թիվ 30 ստուգման ակտում նշված 10 կետերից 8-ը:
Հիշեցնենք, որ Ամուլսարի ծրագրում 2018 թ. ստուգումների արդյունքում ըստ Տեսչական մարմնի «Լիդիան Արմենիան» խախտել էր ՀՀ օրենսդրության 10 պահանջ՝ ներառյալ Ամուլսարի ծրագրի շինարարության փուլում իրականացված (շինարարական նյութերի) ապօրինի հանքարդյունահանումը: «Լիդիանը» վիճարկել էր այդ կետերը և պնդել, որ Տեսչական մարմնի ղեկավարը եղել է կողմնակալ այդ որոշումներում, որոնց արդյունքում ՀՀ քննչական կոմիտեն 2018թ.-ի օգոստոսին քրեական գործ էր հարուցել «Լիդիան Արմենիայի» նկատմամբ՝ հիմնվելով Տեսչական մարմնի բացահայտումների վրա:
Համաձայն Վարչական դատարանի վճռի՝ «Լիդիան Արմենիայի» շինարարական գործունեությունն Ամուլսարի ծրագրի տարածքում չի հանդիսանում ապօրինի հանքարդյունահանում: Ինչպես և «Լիդիանը» մշտապես պնդել էր, երբևէ պատշաճ հիմք չի եղել քրեական գործ հարուցելու համար:
«Լիդիանի» նախագահի և գլխավոր գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդվարդ Սելլերսն այս առիթով ասել է, - «Լիդիանը» ողջունում է Վարչական դատարանի անաչառ որոշումը: Սա ևս մեկ վճիռ է, որով Հայաստանի դատական համակարգը փաստում է «Լիդիանի» գործունեության համապատասխանությունը օրենքին: Նախորդ մի շարք վճիռներով ևս Հայաստանի դատարանները պարզել էին, որ «Լիդիանի» աշխատելու օրինական իրավունքը ապօրինաբար խոչընդոտվել է:
«Լիդիանը» լուրջ ֆինանսական կուրսուտներ է կրել Ծրագրի դեմ ապօրինի գործողությունների արդյունքում, որոնց չի միջամտել ՀՀ կառավարությունը: Կառավարության գործողություններն ու անգործությունը շարունակում են բացասաբար ազդել «Լիդիանի» բոլոր շահառուների վրա՝ ներառյալ հարյուրավոր աշխատակիցների, կապալառուների և մատակարարների, ինչպես նաև հազարավոր բաժնետերերի և ներդրողների: Կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանն առաջնորդվել Վարչական դատարանի վճռով և վերականգնել «Լիդիանի» աշխատելու օրինական իրավունքը»:
Վարչական դատարանը նաև անվավեր է ճանաչել Տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի՝ «Լիդիան Արմենիայի» վարչական բողոքը մերժելու մասին թիվ 30/1 որոշումը: Դատարանը գտել է, որ նախքան իր նշանակումը որպես Տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը ակտիվորեն ներգրավված է եղել Ամուլսարի ծրագրի դեմ գործողություններում, ինչը ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում նրա անաչառության վերաբերյալ, երբ նա մերժել է «Լիդիանի» վարչական բողոքը:
Այն երկու կետերը, որոնք Վարչական դատարանը թողել է ուժի մեջ, վերաբերում են փաստաթղթավորման բարելավմանը և տարեկան վիճակագրական հաշվետվություններին:

TORONTO, Feb. 27, 2020 - Lydian International Limited  announced today that on February 26, 2020, the Administrative Court of the Republic of Armenia  ruled in favor of Lydian Armenia (the Company’s principal operating subsidiary) and invalidated eight out of ten findings made by the Environmental and Mining Inspection Body of Armenia under Act 30 in August 2018.
At that time, the Inspection Body completed its investigation at the Amulsar Project and declared that Lydian Armenia was in breach of ten Armenian legislative requirements, including that Lydian Armenia had engaged in illegal mining activities during the construction phase of the Amulsar Project. Lydian vigorously disputed the findings and alleged that the Head of the Inspection Body was biased.
The Investigative Committee of Armenia commenced a criminal case against Lydian Armenia in August 2018 based on the Inspection Body’s findings. The Administrative Court decision establishes that Lydian Armenia’s construction activities at the Amulsar Project did not constitute illegal mining. Lydian has always maintained that there was never any proper basis for commencing the criminal investigation.
The Administrative Court also invalidated decision № 30/1 of the former Head of Inspection, Artur Grigoryan, who rejected an administrative appeal brought by Lydian Armenia before the Inspection Body. The Court found that Mr. Grigoryan had been actively engaged in anti-Amulsar activities prior to his appointment to the Inspection Body, which raised reasonable doubts on his objectivity when rejecting Lydian’s administrative appeal.
Other findings invalidated by the Administrative Court included allegations of newly found ‘red listed’ plant and animal species, illegal disturbance of agricultural land and non-permitted atmospheric emissions. Those findings were determined to be baseless. The remaining two findings the Administrative Court did not invalidate were recommendations to improve documentation and annual statistical reporting.
The Inspection Body has 30 days to appeal the ruling of the Administrative Court.
Edward Sellers, Lydian’s Interim President and CEO commented on the Administrative Court decision: “Lydian welcomes the impartial decision of the Administrative Court of Armenia. This is yet another instance where the Judiciary in Armenia have recognized Lydian’s legal compliance. In several previous rulings, Armenian Courts have found that Lydian’s legal rights to operate have been unlawfully impeded.
Lydian has suffered serious financial losses as a result of illegal activities that the Government of Armenia has not curtailed. The actions and inactions of the Government continue to negatively impact all of Lydian’s stakeholders, including hundreds of employees, contractors and suppliers, as well as thousands of shareholders and investors. We call on the Government of Armenia to abide by the Administrative Court’s ruling and restore Lydian’s legal right to operate.”